Институт за ментално здравље info@imh.org.rs (+381) 11 3307 500 Милана Кашанина 3, 11000 Београд, Србија
LAT
ENG
Home / Актуелности / Архива вести
15.07.2024

Летња школа за студентне основних студија Northwestern University, Чикаго

Институт за ментално здравље је у сарадњи са Медицинским факултетом Универзитета у Београду био домаћин студентима Northwestern University из Чикага. Циљ овог курса је био да у периоду од 08.7. до 12.07.2024. године пружи преглед кључних изазова менталног здравља становништва Србије, а уједно и да представи начин рада Института за ментално здравље (ИМЗ), као водеће институције за менталну заштиту у земљи. Студентима је представљена структура, концепт и мисија ИМЗ-а, а уједно су обавештени о Акционом Плану за заштиту менталног здравља и закону о менталном здрављу. Предложене теме за ову годину су биле: АЦЕ –(adverse childhood expirience) – неповољни догађаји из детињства и њихов утицај на ментално здравље, Стрес и последице стреса на ментално здравље и Ризици медикализације дистреса.

Ове године је на захтев програмских директора тражено да се прикаже пројекат који је основала радна група Владе РС заједно са Институтом за ментално здравље у циљу подршке менталног здравља и сигурности младих. Сходно томе, студенти су имали прилику да посете и упознају се са радом новоотвореног центра за младе ЦЕЗАМ, где су имали могућност да са младим волонтерима из Србије размене искуства везана за студирање, путовања, и слично. Тог истог дана, студенти су обишли и Прихватилиште за ургентну заштиту злостављане деце.

  С обзиром да је управо у Институту за ментално здравље организован тим који се бавио овом проблематиком и пре него што је то постало правна дужност, полазници курса су имали прилику да  упознају основне тимске активности -  рад на случајевима, мултисекторски приступ и научна истраживања. На крају, студенти су упознати са сетом превентивних активности у вези са менталним здрављем младих и психосоцијалном подршком.

Након петодневне обуке у Институту за ментално здравље у Београду, полазници курса су стекли специфична знања и вештине о питањима менталног здравља. По завршетку програма студенти су  били у могућности да опишу функционисање ИМЗ-а, објасне значај кључних проблема менталног здравља у Србији за време и после грађанског рата, истраже низ изазова менталног здравља, опишу функционисање програма заштите деце од злостављања и занемаривања унутар ИМЗ-а, као и да објасне факторе ризика и заштите менталног здравља младих.

Чланови тима који су учествовали у овој активности су:

Проф. др Нађа Марић Бојовић

Проф. др Милица Пејовић Милованчевић

Доц. др Чедо Миљевић

Доц. др Бојана Пејушковић

Доц. др Милутин Костић

Кл. асс. Др Ана Муњиза Јовановић

Кл. асс. Др Марија Митковић Вончина

Кл. асс. Др Вања Мандић Маравић

Кл. асс. Др Данило Пешић

 

 

 

Архива вести